Następnie odkryto, że niezbędne kwasy tłuszczowe i hydrolizaty białkowe również mają korzystny wpływ na fizjologię skóry i stany traumatyczne, takie jak egzema, łuszczyca i zapalenie skóry. Jednakże penetracja skóry była ograniczona poprzez wielkość cząstek chemicznych i inne własności fizykochemiczne (Johnsen i Chiostri, 1978; Johnsen, 1984; Prottey, 1977; Takehara, 1983).

Problemem przy tych wszystkich podejściach było to, że ludzie mieli do czynienia raczej z chemicznie zmienionymi stanami niż ze stanami naturalnymi, nie zmienionymi, i że w większości badania były prowadzone przez firmy szukające bardziej zysków niż długotrwałych korzyści dla konsumentów.

Przed Healfas NMF nie było w handlu preparatów, których celem było zapewnienie całkowitego zapotrzebowania odżywczego skóry i nadal nie ma takiego preparatu. Wieki temu chłopi europejscy stosowali pewne połączenia żywności do użytku miejscowego, ale miały one bardzo krótki okres przechowywania ze względu na brak środków konserwujących.

Krem Healfas dostarcza wszystkiego, czego potrzebuje skóra, a nawet więcej, żeby być zdrową i zdolną do szybkiej regeneracji, niemal bez opóźnienia w rozpoczęciu regeneracji i czasem gojenia zredukowanym aż o połowę. Pierwsze oznaki regeneracji występują natychmiast, kiedy tylko po nałożeniu preparatu ustępuje stan zapalny. Jest to ważne, ponieważ zapalenie jest pierwszym etapem procesu gojenia i normalnie trwa trzy do czterech dni (Bruno, 1979). Jego celem jest wywołanie migracji komórek, przepływu krwi i odżywienia obszaru. Gwałtowne zredukowanie objawów zapalnych dzięki mechanizmowi sprzężenia zwrotnego sygnalizuje, że wszystkie konieczne cegiełki budowlane są na miejscu i należy wstrzymać dostawy.

Proces gojenia przebiega w trzech fazach: defensywnej, rekonstrukcyjnej i regeneracyjnej. Ostatnia faza może trwać do dwóch lat po powstaniu urazu.

Ponieważ Healfas jest wytwarzany ze świeżych jaj i oleju z orzechów, zawiera on nie tylko pełne spektrum składników odżywczych koniecznych dla nowego życia, ale także podstawowy materiał genetyczny – RNA i DNA – plus różne hormony, enzymy, czynniki wzrostu i cholesterol. Każdy z tych składników bierze udział w procesie gojenia. Jednak cholesterol wymaga więcej uwagi, podobnie jak zawierające siarkę aminokwasy.

 

CHOLESTEROL – DOBROCZYNNA SUBSTANCJA

Traktowany jako „czarny charakter” z uwagi na swoją rolę w powstawaniu choroby wieńcowej cholesterol jest w rzeczywistości bardzo dobroczynną substancją. To tylko ludzki sceptycyzm i destrukcyjne podejście uniemożliwia prawidłowe zrozumienie jego doniosłości.

Cholesterol po raz pierwszy odkrył w roku 1770 w kamieniach żółciowych Poulletier de La Salle. Od tego czasu został znaleziony praktycznie we wszystkich żywych organizmach – zwierzętach, roślinach i mikroorganizmach. Obecny jest w bakteriach, niebieskozielonych glonach i grzybach. Został odkryty w wodach Zatoki Meksykańskiej i istnieje hipoteza, że wiele składników ropy naftowej powstało z cholesterolu. Komercyjne źródła cholesterolu obejmują alkohole lanolinowe (ludzie pracujący w przetwórstwie wełny mają piękną skórę na dłoniach i ramionach dzięki kontaktowi z nimi), tłuszcze zwierzęce, olej rybi i rdzenie kręgowe.

Ludzka skóra i łój zawierają dużo cholesterolu. Jego duże ilości zawiera także tkanka nerwowa i dlatego kobiety w ciąży nie powinny unikać jego spożywania, gdyż może to prowadzić do nieprawidłowego wytwarzania nerwów i dysfunkcji rozwijającego się płodu.

Organizm ludzi ważących 65 kg zawiera około 210 gramów cholesterolu, a największa jego ilość znajduje się w skórze. Cholesterol jest ważnym składnikiem fizjologicznym komórek. Jest związany z białkami zewnętrznych błon, jest koniecznym czynnikiem wzrostowym w komórkach, a także prekursorem hormonów steroidowych w nadnerczach, jajnikach i jądrach. Jest obecny w paznokciach i szkliwie zębów, poza tym zwiększa zawartość witaminy D3 w skórze.

Będąc składnikiem produktów stosowanych powierzchniowo w określonych schorzeniach skóry, cholesterol działa jako jej czynnik ochronny i leczniczy, uzupełniając w niej swoją zawartość. Wprowadzenie cholesterolu w ilości 1 procenta do oleju z oliwek zwiększa wchłanianie oliwki przez skórę. Cholesterol jest także stosowany w tonikach do włosów, podobnie jak biała, miękka parafina, która normalnie pozostaje na powierzchni skóry. Dodanie cholesterolu do parafiny zwiększa jej penetrację o 33 procent, co usuwa problemy z powierzchniowym chłodzeniem i hamowaniem pocenia się.

Cholesterol jest szczególnie aktywnym czynnikiem, który może eliminować polimeryzację światła, co oznacza, że posiada zdolność filtrowania światła słonecznego. Zapobiega również powstawaniu rumienia skóry.

Cholesterol znajduje się w skórze in situ, a skóra tłusta zawiera jego wysokie stężenie. Działanie słońca spowalnia jego tworzenie, zaś interferencja w proces jego syntezy powoduje suchość i pękanie skóry.

Warstwa tłuszczowa normalnej skóry właściwej pochodzi z gruczołów naskórka i łojowych. Uważa się, że „bariera” wewnątrz owłosionej warstwy skóry odpowiada za hamowanie dyfuzji wody. Skuteczność tej bariery w zatrzymywaniu wody zasadniczo zależy od tłuszczów, które zawierają do 90 procent cholesterolu.

Skład tłuszczów w ludzkiej skórze zmienia się od urodzenia do dojrzałości. Stężenie cholesterolu jest niskie w wieku pięciu dni i rośnie do poziomu maksymalnego w wieku od 4 do 8 lat (niektórzy uważają, że w tym okresie życia skóra jest najpiękniejsza), a następnie między 10 i 15 rokiem życia obniża się do poziomu wieku dorosłego. W podeszłym wieku zawartość cholesterolu w skórze gwałtownie spada. Bardzo niski poziom cholesterolu występuje u łysiejących mężczyzn i kobiet i u osób chorych na łuszczycę, ponadto uważa się, że jest związany z powstawaniem rakowatych narośli skóry.

Istnieją opinie, że cholesterol w połączeniu z lecytyną, kwasem linolowym i alkoholem przyczynia się do gojenia oparzeń, stymuluje wzrost włosów i hamuje rozwój wirusów opryszczki.

 

AMINOKWASY EGZOGENNE

Bariera skórna zawiera również aminokwasy, z których większość to aminokwasy egzogenne, co oznacza, że muszą być one pozyskane z diety, gdyż organizm nie jest w stanie ich syntetyzować. Są to fenyloalanina, walina, treonina, tryptofan, izoleucyna, metionina, lizyna i leucyna. Dodatkowo u dzieci konieczne są histydyna i arginina.

Arginina jest konieczna do prawidłowego naprawiania fizycznych uszkodzeń ciała u dorosłych. Jest to sztandarowa pozycja na rynku suplementów, ponieważ posiada zdolność spalania tłuszczu podczas budowy masy mięśniowej. Dzięki jej unikalnemu stymulującemu wpływowi na hormon wzrostu, który z kolei wpływa na syntezę białek, stwierdzono, że wpływa ona pobudzająco na system immunologiczny i tworzenie wysoko aktywnych białych ciałek. U zwierząt laboratoryjnych zaobserwowano także jej istotne działanie przeciwnowotworowe.

Aminokwasy zawierające siarkę – cysteina, metionina i tauryna – neutralizują aktywne wolne rodniki, dzięki czemu chronią i zabezpieczają komórki. U zwierząt hodowanych na dietach wzbogaconych w te aminokwasy czas życia wydłuża się dzięki ich udziałowi w naprawie DNA i działaniu przeciwnowotworowemu.

Cysteina stosowana w połączeniu z kwasem pantotenowym daje bardzo pozytywny efekt u pacjentów cierpiących na zapalenie kości i stawów oraz gościec przewlekły postępujący (reumatoidalne zapalenie stawów).

Jak zaobserwowano, cysteina stosowana powierzchniowo poprawia jakość gojenia do 50 procent w przypadkach takich jak zadraśnięcia, owrzodzenia żylakowate, owrzodzenia w przebiegu cukrzycy, oparzenia, łuszczyca, liszaj pospolity, oraz zwiększa tworzenie się i dojrzewanie kolagenu. Podobne wyniki były notowane w przypadku innych aminokwasów zawierających siarkę.

Metionina i tauryna są ważnymi regulatorami w systemach nerwowym i mięśniowym w zakresie wzrostu i utrzymania właściwego ich stanu.

Script logo
Do góry